Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

W 21. numerze „Tarocisty” opisujemy bogatą symbolikę Dziesiątek. Prezentujemy alchemiczne znaczenie karty Kochankowie, a także opisujemy, jak interpretować los i fatum za pomocą kart tarota. Proponujemy rozkłady na konflikt i sprawy sądowe. Analizujemy znaczenie karty Sąd.

Od redakcji

NAUKA TAROTA

3 Karta Sąd Boży

IZABELA PODLASKA-KONKEL

Sąd Boży to karta współpracy, dobrych wiadomości i całkowitej przemiany. Głupiec, który
dotąd samotnie szedł przez świat, w tej karcie zyskuje towarzyszy i dorasta do życia w grupie. W miłości Sąd Ostateczny zapowiada dobre wiadomości i sytuację, w której dążymy do stworzenia związku lub rodziny.

5 Dziesiątki czyli spełnienie

MIŁOSŁAWA KROGULSKA

Dziesiątki to ostatnie parzyste karty, a więc symbolizują zakończenie działania, dojście do
wyznaczonego punktu, a nawet osiągnięcie założonego celu. Są jak ostatnia cegiełka lub ostatni podpis. Poprzedzające je dziewiątki oznaczały wielki wysiłek i pokazały, jak bardzo zależy nam na tym, aby osiągnąć cel.

19 Alchemiczna symbolika Kochanków

KRZYSZTOF AZAREWICZ

Moment zawarcia małżeństwa nie oznacza, iż zostało ono skonsumowane, dlatego w
kontekście Kochanków nie ma jeszcze mowy o pełnej manifestacji fazy conjunctio. Królowa i król na karcie Kochankowie to tak naprawdę Cesarzowa i Cesarz, czyli trzecie i czwarte wtajemniczenie tarota. W Tarocie Thota ich połączenie zostało wyrażone w ostrożnym doborze barw.

TAROT W PRAKTYCE

27 Los i fatum w tarocie

IZABELA PODLASKA-KONKEL

Koło Fortuny pokazuje, że cokolwiek w naszym otoczeniu się nie wydarzy, życie toczy się dalej. Kiedy jednak mamy poczucie, że w nasze życie wkracza Los czy Fatum, tarot może pomóc nam rozpoznać, kiedy sytuacja jest poważna i jaką podjąć decyzję. Warto przyjrzeć się symbolice karty X Koło Fortuny i nauczyć się oceniać, kiedy ostrzega nas przed dużą zmianą, a kiedy wskazuje na zamieszanie, chaos czy życiową okazję.
Rozkład 1 – Koło Fortuny

AKTUALNOŚCI

35 Księga Thota wreszcie po polsku!

MIŁOSŁAWA KROGULSKA

Podczas VIII Konferencji Wydawnictwa Lashtal Press, która odbyła się w Gdańsku 17 września 2016 roku, miała miejsce premiera najbardziej oczekiwanej tarotowej książki roku. Księga Thota – Tarot Egipcjan Aleistera Crowleya ukazała się wreszcie w doskonałym tłumaczeniu Krzysztofa Azarewicza.

ROZKŁADY

37 Sprawy sądowe i tarot

IZABELA PODLASKA-KONKEL

Kiedy musimy wziąć udział w sprawie sądowej lub jesteśmy z kimś w sporze i nie wiadomo, czy sprawa nie skończy się w sądzie, tarot może nam podpowiedzieć, co zrobić aby nie stracić, wyegzekwować swoje prawa lub obronić się przed zarzutami. W talii pewne karty wręcz dosłownie wskazują na sąd i sprawy prawne, dlatego możemy oczekiwać, że jest to dobre narzędzie do odpowiedzi na pytania o spory i sprawy sądowe.
Rozkład 1: Czy wygram?
Rozkład 2: Ugoda
Rozkład 3: Prawnik
Rozkład 4: Obrona

45 Zodiakalny diagram

IZABELA PODLASKA-KONKEL

W książeczce dołączonej do Złotego Tarota Renesansu (Golden Tarot of the Renaissance Estensi Tarot) wydanej przez Lo Scarabeo, znajduje się ciekawy rozkład kart opracowany przez Giordano Bertiego. Zodiakalny diagram należy do rozkładów, które bazują na elementach astrologii.

 

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com