Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Dwór Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty. Choć przypisuje się im mistrzowskie władanie językiem i zdolności do porozumiewania się, to jednak wokół nich narosło najwięcej nieporozumień i kontrowersji.

Miecz jest ostry i trzeba posługiwać się nim precyzyjnie, aby się nie zranić. Podobnie jest ze słowami, które mogą ugodzić nas w samo serce. Być może dlatego właśnie ten dwór stał się symbolem komunikacji, logicznego myślenia i planowania tego, co zamierzamy zrobić. Gdy w rozkładzie widzimy Miecze, musimy przygotować się na dyskusję pełną argumentów, a nawet odwracania kota ogonem. Każdy tarotowy dwór ma swoje priorytety. Miecze chcą mieć każdą informację jako pierwsze, chcą wszystkich znać najlepiej i zawsze być mądrzejsze od innych. Denary chcą być najbogatsze, Buławy najsilniejsze, a Kielichy najbardziej lubiane i potrzebne. Dlatego właśnie przedstawiciele Dworu Mieczy są w ciągłym ruchu i zwiastują nam tyle wydarzeń.

Miecze uwielbiają poznawać nowych ludzi, a stare znajomości szybko zaczynają je nudzić. W pogoni za nowymi wrażeniami i zainteresowaniami są bardzo egoistyczne. Miecze komunikują się szybko i logicznie. Władają każdym etapem nauki i zdobywania informacji. Emocje i uczucia mają dla nich drugorzędne znaczenie, bo zawsze znajdą sobie nowe towarzystwo. Uważają, że w przeciwieństwie do innych to właśnie one kierują się logiką i po prostu starają się być obiektywne (dlatego powiedzą ukochanej, że wyraźnie przytyła lub wygadają czyjś sekret, bo dojdą do wniosku, że wcale nie dotyczy on rzeczy ważnych). Chętnie podejmują się rozstrzygania sporów i wtrącają we wszystkie sprawy, ale brakuje im inteligencji emocjonalnej, w czym mistrzami są Kielichy. Nie są też cierpliwe, co irytuje Denary i mają o wiele mniej entuzjazmu Buław.

Mają też swoje dobre strony. Gdy wylosujemy je po okresie stagnacji i znudzenia, od razu widać, że coś się zacznie dziać. Przynoszą ciekawsze propozycje, zapraszają do wyjazdu lub nauki, ośmielają do poznania nowego towarzystwa. W tym dworze czas płynie szybko, a za wydarzeniami trudno jest nadążyć.

Ciemną stroną Mieczy są plotki, intrygi i towarzyskie afery, w których wiodą prym. Żywo reagują na każdą informację i od razu muszą ją potwierdzić. Są rozproszone, łatwo zmieniają obiekt zainteresowania i bywa, że zapominają o tym, czym z zaangażowaniem zajmowały się wczoraj. Nie są wytrwałe i szybko się nudzą (powinien o tym pamiętać ten, kto chce je pokonać).

Miecze zapowiadają:
- spotkanie, zebranie,
- ważną rozmowę, ożywioną dyskusję,
- okazję do nauki, inspirującą lekturę,
- wyjazd, szkolenie, konferencję,
- zakupy, handlową okazję,
- kłótnię, plotki, intrygi,
- niespodziewaną propozycję, szybką decyzję,
- nowe zainteresowania.

Miecze są:
- bystre, spostrzegawcze, inteligentne,
- szybkie, ruchliwe, energiczne,
- rozproszone, niestabilne, zapominalskie.
- ciekawskie, plotkarskie, wścibskie.

Miecze nie są:
- romantyczne, uczuciowe,
- empatyczne, zgodne,
- wyrozumiałe, serdeczne.
- dyskretne, ostrożne, cierpliwe.

Miecze w karierze
Gdy Miecze pojawiają się w miejscu rozkładu, które mówi o pracy (ale też nauce i zainteresowaniach), czują się jak u siebie i mogą w pełni rozwinąć swoje możliwości. Miecze pracują, aby być w czymś najlepsze i czuć z tego powodu satysfakcję (to Denary pracują, aby mieć najwięcej pieniędzy). Miecze uwielbiają rywalizację, podróżowanie, nabywanie nowych doświadczeń. Popisują się podczas zebrań i knują, jak pozbyć się konkurencji. Ponieważ obce są im emocje i nad nikim się nie litują, prędzej czy później zdobywają to, czego chcą. To karty podbijania nowych przestrzeni i wspinania się coraz wyżej w hierarchii. Ich problemem jest zbytnia koncentracja na aktualnych zadaniach i niedocenianie relacji, jakie łączą je z innymi współpracownikami. Wydają polecenia, ale nie dbają o komunikację niewerbalną i mają w małym poważaniu resztę zespołu. Dlatego są lepsze w osiąganiu bieżących celów niż w realizowaniu długofalowych strategii, co jest domeną Denarów.

Dziedziny sukcesu Mieczy to handel, transport i logistyka, dziennikarstwo, marketing, reklama, public relation, nauka i edukacja, tłumaczenia, informatyka, turystyka. Dziedziny, do których Miecze mniej się nadają to takie, w których trzeba nie tylko wysłuchać, ale i zrozumieć drugiego człowieka (czyli medycyna, psychologia, pedagogika, opieka).

Miecze w miłości
Gdy Miecze pojawiają się w miejscu rozkładu, które mówi o miłości, trzeba być ostrożnym w interpretacji. Ten dwór bardzo chętnie rozprawia o miłości, teoretyzuje i dzieli każdą emocję na czworo, ale z uczuciami bardzo słabo sobie radzi. Miecze stale zajęte są planowaniem, kalkulowaniem i ciągłym dyskutowaniem na temat tego, co dzieje się w związku. Zaleją nas potokiem słów, zamiast po prostu przytulić kiedy trzeba. Karty tego dworu muszą ciągle analizować i myśleć, nie mają nic wspólnego z empatią, bo poszukują obiektywizmu. Nawet jeśli recytują romantyczne wiersze, to raczej dla popisania się swoją pamięcią, a nie z potrzeby serca. Gdy więc zobaczymy kartę z Dworu Mieczy, nie liczmy na romantyczne wzdychania w świetle księżyca, a raczej na szybkie randki pełne pasjonujących dyskusji, imprez i towarzystwa. Lepiej w tym miejscu zobaczyć Kielichy, które symbolizują uczucia lub Buławy, które symbolizują pożądanie. Miecze wolą przyjaźń, luźne związki, lubią ciągłe zmiany. Oceniają partnera, chcą go zmienić na swoją modłę i przekonać do swoich racji, a nie potrafią go po prostu zaakceptować.

Miecze i zdrowie
Gdy Miecze pojawiają się w miejscu rozkładu, które mówi o zdrowiu, wtedy mamy do czynienia z napięciem, bólem, strachem o przyszłość. Choć w przypadku choroby zawsze lepiej radzić się lekarza, a nie tarota, to możemy wymienić choroby, o których opowiadają Miecze. Najtrudniejsze sytuacje, jakie opisują, to takie, kiedy wymagana jest interwencja chirurga. Miecz symbolizuje wtedy skalpel i inne narzędzia chirurgiczne. Zapalenia, guzy, torbiele to domena Mieczy.

Druga grupa chorób dotyczy układu nerwowego, bo Miecze są ciągle aktywne i mogą symbolizować nerwice, manie, epizody psychotyczne. Także choroby, w których mamy do czynienia z zanikiem pamięci, wzroku lub słuchu są przypisywane Mieczom, podobnie jak stwardnienie rozsiane. Miecze to także problemy ze snem, a więc bezsenność, a także ataki płaczu i paniki. Z mniej groźnych, ale bardzo uciążliwych chorób zwiążanych z Mieczami uważam migreny, a także zaburzenia mowy jak jąkanie lub seplenienie. Gdy uważnie popatrzymy na talię Waite'a, to najwięcej sytuacji, które kojarzą się z chorobą, znajdziemy właśnie w Dworze Mieczy.


Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com