Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Symbolika
Karta tarota przedstawia Papieża lub przywódcę religijnego, któremu służą jego wyznawcy. Papież ma kontakt z wiernymi, ale jednocześnie jest wyżej niż inni, bliżej nieba. Ma dar błogosławienia i rozgrzeszania, jak również przekazuje ludziom wolę boską. Karta Papież oznacza religijność, konieczność ulegania wyższemu prawu, potrzebę przynależności do grupy, boski porządek, moralność.

W popularnym Tarocie Ridera- Waite'a Papież siedzi na tronie pomiędzy dwiema kolumnami,  podobnie jak na karcie Kapłanka. Przed Papieżem klęczą dwie postaci, które widzimy od tyłu. To wyznawcy lub słudzy Papieża, którzy z pokorą (pochylone głowy) i w skupieniu słuchają tego, co Papież ma im do powiedzenia. Klucze u stóp postumentu, na którym siedzi Papież, oznaczają klucze do mądrości, jaką posiada kapłan.

Karta Papież z talii Rider-Waite_SmithLiczba: 5
Znak zodiaku: Byk
Planeta: Wenus
Mit: centaur, nauczyciel i wychowawca herosów
Inne nazwy: Hierofant, Kapłan, Arcykapłan, Szaman
Nazwy w innych językach: The Hierophant (ang.), Le Pape (franc.), Der Hierophant (niem.), Il Papa (wł.), El Papa (hiszp.)

Znaczenie ogólne
Karta oznacza poszukiwanie i odnalezienie życiowego i wyższego sensu. Opisuje kontakt z absolutem, praktykę duchową i religijną. Karta wskazuje na konieczność nauki, jaką musimy podjąć, aby zrozumieć tajniki życia i człowieka. Oznacza wybór życiowy podyktowany tradycją i duchowymi racjami. Może być kartą, która pokaże, że za mało w naszym życiu przywiązujemy wagi do wartości, tradycji i religii. Jako karta rada Papież pokazuje, że powinniśmy się zatrzymać, chwilę pomyśleć i nie robić niczego na siłę, wbrew sobie i swoim zasadom.

W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza, że potrzebujemy rady fachowca lub kogoś, kto pokaże nam, jak coś zrobić najlepiej. Jest wskazówką, że nieraz trzeba okazać trochę pokory i przestać myśleć, że wszystko umiemy zrobić najlepiej. Jako karta oznaczająca osobę zapowiada, że spotkamy na swojej drodze kogoś, kto jest bardzo religijny i duchowość jest bardzo ważna w jego życiu. Może to być ksiądz, nauczyciel czy mistrz duchowy, osoba zajmująca się ezoteryką, guru.

Miłość
Papież wskazuje na stabilny i oficjalny związek. Partnerzy w tym związku mają wspólne społeczne i duchowe cele oraz zostali wychowani w tej samej religijnej tradycji i chcą według niej wychowywać swoje dzieci. Karta często wskazuje po prostu na ślub zawarty w kościele lub przed innym autorytetem duchowym. Może też opisywać ojca, który troszczy się o dobro swoich dzieci i je wychowuje. Dla kobiet może wskazywać na spotkanie dużo starszego partnera. Dla mężczyzn karta oznacza spotkanie z ojcem partnerki. Dla obu płci karta wskazuje spotkanie z duchowym autorytetem, a także konieczność podążania za wskazaniami religijnymi lub tradycją w sprawach partnerskich. Wskazuje też na błogosławieństwo rodziny dla związku.

Praca i finanse
Karta opisuje szukanie życiowego celu oraz pracy, która satysfakcjonuje nas nie tylko materialnie, ale również intelektualnie i duchowo. Zapowiada okres terminowania u kogoś, kto jest mistrzem i autorytetem w swojej dziedzinie, a także zyskanie potężnego opiekuna i protektora. Papież może też oznaczać niezdrowe biznesowe relacje i trudność w dostaniu się do jakiegoś kręgu lub przetarg, który jest z góry ustawiony. Papież może być też oszustem lub bigotem, który stosuje podwójne standardy i lepiej ocenia i nagradza swoich ludzi. Karta nieraz pokazuje na mafijne struktury i konieczność wkupienia się w łaski kogoś, kto jest bardzo wpływowy i wymaga od nas bezwzględnego posłuszeństwa. W pytaniach dotyczących codziennego życia wskazuje na konieczność trzymania się ustalonych reguł i ostrzeżenie przed łamaniem ustalonych reguł i praw. Jest to wskazówka, że czegoś jeszcze musimy się nauczyć, czyli zapisać się na kurs lub podjąć dalszą naukę – zrobić studia lub zdobyć dyplom.

Zdrowie
Papież wskazuje na problemy związane z planetą Wenus, przypisywaną tej karcie, czyli choroby skóry oraz problemy z otyłością i trawieniem. Karta może opisywać choroby dziedziczne lub choroby psychosomatyczne, takie jak depresja i inne choroby psychiczne. Diagnozuje też problemy zdrowotne, jakie zdarzają się w podeszłym wieku. Jest też wskazówką, że musimy udać się do specjalisty i zrobić szczegółowe badania. Papież jest bowiem kartą, która nakazuje długie poszukiwania i wielostronne analizy, zanim postawi się ostateczną diagnozę.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com