Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

JokerJedna z pierwszych wzmianek o talii kart, która ma cztery dwory, każdy w innym kolorze, a w nich po trzy figury i 10 blotek, pochodzi z 1377 roku z Bazylei. Historia zwykłych kart ściśle splata się z historią tarota. Podobnie jak w przypadku tarota, więcej w niej wciąż intrygujących historyków pytań, niż pewnych w stu procentach odpowiedzi. Tylko w tarocie, od samego jego początku, pojawiają się Wielkie Arkana, co jest zasadniczą różnicą w stosunku do zwykłej talii kart. Niektórzy uważają, że z racji podobieństwa stroju Joker wywodzi się z tarotowego Głupca, ale karta z zabawnym błaznem jest o setki lat młodsza od tarota i nie ma z Wielkimi Arkanami nic wspólnego. Choć na nowszych taliach Głupiec często nosi błazeński strój, to w talii Viscontich przypomina raczej radosnego włóczęgę.

Joker, źródło: wikipedia.org


Joker po raz pierwszy pojawił się w amerykańskich taliach do gry (liczących 52 karty) około 1857 roku. Jego nazwa wywodzi się prawdopodobnie od angielskiego słowa joke, które oznacza żart. Niektórzy badacze historii kart uważają, że Joker może też pochodzić od łacińskiego joculator, czyli kuglarz, błazen. W Stanach Zjednoczonych w karty grali wówczas wszyscy i wszędzie, być może więc kowboje wywiedli swoją nazwę od joke, a profesorowie łaciny utworzyli swoją od joculator. A może od łacińskiego joculator rysownik kart zaczerpnął pomysł na błazeński kubraczek Jokera? Historia kart do

gry milczy na ten temat.

Dodatkowa karta potrzebna była graczom w euchre, w której to grze Joker zastępował waleta atutowego. Euchre było francuską wersją gry w ecarte. W Polsce ecarte jest dzisiaj mało popularna, ale w ostatnich latach można w nią pograć przez Internet. Niektóre z internetowych kasyn mają ją w swojej ofercie. Wynalazek dodatkowej karty z zabawną postacią bardzo spodobał się graczom w pokera, którego kilka wersji wymaga obecności Jokera. Do Europy Jokery dotarły około roku 1882 i bardzo szybko zadomowiły się w europejskich taliach. W Anglii nazwano je Jester (Błazen), a w Niemczech i Austrii Jolly (Wesołek). Od początku XX wieku Jokery pojawiają się najczęściej w błazeńskich kostiumach i czapkach z dzwoneczkami.

Dziś Joker występuje w wielu popularnych grach karcianych, bywa nawet najwyższą kartą (np. w taroku, który jest grą karcianą o nazwie myląco podobnej do tarota). Kto z nas w dzieciństwie nie marzył, aby dostać do ręki dwa Jokery, gdy grał z kolegami w wojnę i chciał natychmiast wygrać! Ta karta przebija wszystko. Joker w wielu grach miewa też szczególną, błazeńską zdolność – zastępuje inne karty, których nie mamy w ręku (np. w remiku czy w kanaście).

W taliach składających się z 52 kart zwykle znajdziemy dwa Jokery – czerwonego i czarnego. Niektórzy wydawcy dodają ich więcej. Czerwony i czarny, nawet z jednej talii, mogą się od siebie bardzo różnić strojem i detalami karty. Dla artystów, którzy tworzą talie kart, Joker to szansa na prawdziwy popis talentu i pomysłowości. Władczy królowie i dumne damy w większości talii są do siebie bardzo podobni, a Joker może zaskakiwać formą, strojem i miną.

W taliach, które są reklamówkami różnych firm lub produktów, to właśnie na Jokerze prezentuje się logo lub reklamowany przedmiot. Joker bywa kartą bardzo żartobliwą, o wiele bardziej kolorową niż inne karty. Są talie, w których Jokery niosą specjalne przesłanie.  Przy rysowaniu Jokera artysta może pozwolić sobie na o wiele więcej, niż w przypadku pozostałych kart. Joker powinien, a, według wielu wydawców kart, nawet musi być absolutnie niepowtarzalny.

Gracze w karty bardzo szybko zorientowali się, że Jokery są najbardziej charakterystyczną kartą w talii i zaczęli je kolekcjonować, podobnie jak tarociści kolekcjonują rzadkie talie. Dziś największe kolekcje Jokerów mają po kilkanaście tysięcy unikatowych kart z Jokerami i na kolekcjonerskim rynku kosztują dziesiątki tysięcy euro. Pełne talie, z których te jokery pochodzą, trudno byłoby zmieścić w wielkiej szafie. Jedna z największych w Polsce kolekcja Jokerów, która należy do Ryszarda Jarmuły, zawiera ponad 10500 jokerów. Jokery zbierają też właściciele krakowskiego Hostelu Kadetus. Kto przywiezie im Jokera do kolekcji, ten dostanie 5% zniżki na nocleg (niestety tylko w ośmioosobowym pokoju – oferta nazywa się oczywiście Joker).

W USA znane są kolekcje, których właściciele zbierają Jokery od wielu lat, z pokolenia na pokolenie. Karty do gry są bardzo popularne i wydawane w prawie każdym kraju na świecie. Dlatego zdobycie pierwszego tysiąca Jokerów nie jest rzeczą trudną, jednak powyżej tej liczby coraz rzadziej trafiają się unikatowe okazy. Kolekcjonerów jest tak wielu, że pojawiły się fałszywe Jokery – karty z Jokerami, które nigdy nie towarzyszyły żadnej karcianej talii!
Joker, w przeciwieństwie do Głupca, stał się bohaterem masowej wyobraźni. Jako demoniczny przeciwnik Batmana uosabia szaleństwo, zło i zepsucie. Z grymasem na pomalowanej twarzy daleko mu do beztroskiego kroku i szelmowskiego uśmiechu Głupca. Mają podobny kostium, ale zupełnie inne charaktery.

Joker rzadko przydaje się w pasjansach, podobnie też trudno go szukać w karcianych wróżbach. Niektóre amerykańskie wróżki znalazły jednak na Jokera sposób: Czerwonego Jokera traktują jak Maga, a Czarnego Jokera jak tarotowego Głupca.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com