Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

Tarot jako klucz

Kiedy rozkładamy karty, przenosimy się do innej rzeczywistości, w której wszystko staje się możliwe, a my możemy poznać naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Nie wiemy, kto dokładnie stworzył tarota, ale wiemy na pewno, że nie służy on, w przeciwieństwie do zwykłych kart, do zabawy czy rozrywki. Używając tarota wkraczamy na drogę wyższego poznania, która może nas doprowadzić do oświecenia – kiedy zrozumiemy wreszcie, kim jesteśmy i co mamy w życiu do zrobienia. Karty tarota są jednym z kluczy, które otwierają nam drzwi do innej rzeczywistości i wyższego poznania. Bez klucza nie ma bramy. Artur Edward Waite, znany okultysta, swoją słynną publikację o tarocie zatytułował „Obrazkowy klucz do tarota”, potwierdzając wyjątkowe znaczenie tych magicznych kart dla każdego, kto zajmuje się magią, ezoteryką i duchowością.

Tarot jest więc kluczem do bramy, za którą odkryjemy swoje prawdziwe ja i poznamy wiedzę dostępną tylko nielicznym. Ale żeby to zrobić, musimy najpierw tę bramę znaleźć, a potem odkryć sposób, jak przez nią przejść lub otworzyć jej podwoje. Nie każdy zna magiczne słowo, które otworzy bramę skarbca. Zaklęcie
„Sezamie, otwórz się!” nie zawsze zadziała, trudno jest wejść do jaskini pełnej skarbów. Bogactwa, do których prowadzi nas tarot, są natury duchowej. Musimy prawidłowo odczytać symbole i znaki na kartach, żeby przyjąć i zrozumieć naukę, jaką daje nam tarot.

Brama jest symbolicznym przejściem ze stanu nieświadomości (stoimy przed nią i nie wiemy, jaki świat kryje się po drugiej stronie) do stanu poznania i wyższej świadomości. W wielu kulturach i tradycjach ezoterycznych rytuał przejścia jest jednym z najważniejszych w życiu każdego człowieka czy adepta. To inicjacja, która czyni z nas osoby dorosłe i posiadające tajemną wiedzę. Kiedy przejdziemy przez bramę, jednocześnie otwieramy swój umysł, poznajemy to, co dostępne tylko nielicznym i wybranym, stajemy się wrażliwsi na to, co nas otacza i otwieramy się na innych.

Nie dziwi więc, że tarot jest traktowany jako brama do poznania wyższego, duchowego świata. Dlaczego jednak niektórzy tarociści uważają, że pewne karty mają o wiele mocniejsze znaczenie i nazwali je kartami bramami?

 

Małe bramy

Małe arkana opisują codzienne sytuacje i zwykłe ludzkie problemy. Jednak kiedy przyjrzymy się im dokładnie, niektóre z nich mają o wiele silniejsze oddziaływanie i głębszy przekaz. Są ważną wiadomością, jaka napotykamy w wędrówce po małych arkanach. Są to: 3 Buław, 5 Kielichów, 8 Kielichów, 6 Mieczy, 8 Mieczy, As Denarów, 9 Denarów i 10 Denarów. Jan Suliga tak je opisuje:

Karty Bramy uosabiają przejście, życiowy próg, nieuchronne rozstrzygniecie (w położeniu odwróconym - niemożność rozstrzygnięcia). Znamionują jakąś ważną, istotną dla osoby której wróżymy, sytuację. Są repliką Kart Transformacji Wielkich Wtajemniczeń.”

(Tarot Magów, Wydawnictwo G..D. 1992, s. 232)

 

Czym one wyróżniają się spośród innych małych arkanów? Na pewno są to karty, na których dostrzeżemy mosty i bramy, których symbolika jest przecież kluczowa dla tarota jako takiego. Na 3 Buław mężczyzna stoi między dwiema wbitymi w ziemię buławami, trzecią się podpiera. Na 5 Kielichów postać stoi między dwoma rzędami kielichów: te po lewej stronie są przewrócone, a ich zwartość rozlała się, te po prawej wciąż stoją i są pełne. Do tego po prawej w oddali widzimy most na rzece, którym przechodzi się na drugą stronę, gdzie stoi zamek i są drzewa. Na 8 Kielichów bramą jest przejście między dwiema górami. Na 6 Mieczy kobieta, która siedzi na łodzi, jest otoczona przez dwa szpalery mieczy wbitych w dno łodzi. Przeprawa przez rzekę jest tu więc symbolem przejścia przez bramę.

Na 8 Mieczy kobieta stoi pomiędzy dwoma rzędami mieczy wbitych w ziemię. Na Asie Denarów widzimy bramę do ogrodu porośniętą girlandami kwiatów, bluszczu i powojników. Na 9 Denarów kobieta stoi pomiędzy dwoma stosami denarów, które tworzą bramę. Na 10 Denarów widzimy solidną miejską bramę, na tle której siedzi wielopokoleniowa rodzina.

Nie jest to jednak główną cechą kart bram. Łuki i bramy są przecież i na innych kartach: na 4 Buław jest brama z girlandami z czterech buław, na 3 Denarów widzimy łuk w konstrukcji katedry. Według tarocistów, którzy używają kart bram w swojej praktyce, są to karty, które - podobnie jak wielkie arkana - pokazują niecodzienne wydarzenia, których człowiek do tej pory nie przeżył w swoim życiu lub nie dostrzegł ich wagi. Są też ostrzeżeniem, że trzeba potraktować sytuację poważnie, bo żal do kogoś (5 Kielichów), sytuacja pozornie bez wyjścia (8 Mieczy), czy też luksusowe warunki życia (9 denarów) mogą być impulsem do poważnego działania, do całkowitej zmiany naszego życia.

Karty bramy są więc nauką, jaką spotykamy w codziennych życiowych sprawach. Czasami zwykła sytuacja urasta do takiego problemu lub tworzy taki splot okoliczności, że nagle widzimy świat z zupełnie innej perspektywy i sami stajemy się zupełnie kimś innym. Karty bramy łatwo przeoczyć i zbagatelizować. Jak pokazuje praktyka, taka nieostrożność może doprowadzić do dużej straty lub przegapienia ważnych życiowych okazji. 10 Denarów, która oznacza stabilizację życiową, zyski i stworzenie stabilnej rodziny, w rozkładzie dla młodego mężczyzny, który się jeszcze nie wyszalał i nie ustatkował, może wskazywać, że niedługo stanie (lub właśnie się to dzieje) przed koniecznością takiego kroku.

 

Wielkie bramy

Niektórzy tarociści uważają, że wśród wielkich arkanów też są karty, które zasługują na miano bram. Spośród wielkich arkanów kilka kart przykuwa naszą szczególną uwagę. Są to Rydwan, Koło Fortuny, Śmierć, Wieża i Świat. Jan Witold Suliga w książce Tarot Magów nazywa je kartami transformacji, które „symbolizują przemianę, dar losu, wpływ przeznaczenia na nasze życie, fatum, wewnętrzny lub zewnętrzny przymus” (Tarot Magów, Wydawnictwo G..D. 1992, s. 232). Niektórzy uważają je za wielkie bramy, które przenoszą nas w zupełnie inny świat, a spotkanie ich w rozkładzie jest znakiem, że w naszym życiu dokonuje się wielka i nieodwracalna przemiana. Coś starego się kończy, coś nowego się zaczyna. Każde z tych wielkich arkanów przenosi nas w inne miejsce i oznacza, że nasze życie już nie będzie takie samo jak przedtem.

 

Rodzaje bram

Jeśli mamy przed sobą bramę, to albo jest ona otwarta, albo zamknięta. Jak to przełożyć na symbolikę kart bram? Możemy skorzystać z ich ostrzeżenia i pójść krok dalej, podjąć wyzwanie, zmienić się. Możemy też zignorować ich przesłanie i powrócić do punktu wyjścia, powtarzając znów te same życiowe uniki, błędy i zaniedbania. Czy skorzystamy z podpowiedzi karty bramy i przekroczymy ważny życiowy próg, powie nam pozycja karty i jej siła w rozkładzie w relacji z innymi kartami.

Brama jest otwarta
wtedy, kiedy znaczenie karty jest pozytywne, czyli nie jest w pozycji odwróconej lub znajduje się jest w otoczeniu sprzyjających jej kart. Karat oznacza wtedy pokonanie przeszkód i możliwość rozwiązania problemu lub trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Możemy zobaczyć, co jest po jej drugiej stronie, zdobyć wiedzę, która jest ukryta w symbolach umieszczonych na karcie i poszerzyć swoje horyzonty.

Brama jest zamknięta
wtedy, kiedy znaczenie karty jest negatywne, czyli jest w pozycji odwróconej lub znajduje się pośród niesprzyjających jej kart. Karta brama nie otwiera przed nami swoich podwoi, możemy pukać, krzyczeć i błagać, żeby nas wpuszczono do środka, ale nic takiego się nie stanie. Brama jest wtedy psychiczną lub fizyczną barierą, która blokuje nas i nie pozwala iść do przodu. Znalezienie do niej klucza jest bardzo trudne. Okazuje się, że musimy jeszcze wiele zrobić i przeżyć, aby zobaczyć świat po drugiej stronie tej bramy. Albo możemy jej po prostu nie zauważyć. Jest to moim zdaniem najgorsza realizacja tej karty.

W drugiej części artykułu, który ukaże się w kolejnym numerze „Tarocisty”, przeanalizuję znaczenie każdej karty bramy właśnie w tym aspekcie: kiedy przejście przez bramę jest dla nas otwarte, a kiedy zamknięte.

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com