Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

"Tarocista" nr 11 - Spis treści

"Tarocista" numer 11 [1(11)2012], 100 stron, format A5, druk czarno-biały, okładka kolorowa.

Zamów archiwalny numer Tarocisty

Od redakcji

W najnowszym numerze "Tarocisty" witamy dwóch wyśmienitych autorów: Krzysztofa Azarewicza i Jakuba Kamińskiego. Krzysztof Azarewicz, okultysta, filozof i artysta, przybliża nam związki tarota z alchemią oraz analizuje zagadkową talię Tarota Mantegny. Jakub Kamiński opisuje tzw. karty sceniczne, o których nie wiele dotychczas w Polsce wiadomo. Ich wiedza i doświadczenie przyda się każdemu, kto o tarocie chce wiedzieć coraz więcej i więcej! Ponadto dużo praktyki, przykładów i rozkładów, w tym dokładny opis znaczeń finansowych prawie całej talii, który przygotowała Izabela Podlaska- Konkel.

Okładka kwartalnika Tarocista nr 1(11)2012NAUKA TAROTA

3 Koło Fortuny

IZABELA PODLASKA-KONKEL

Koło Fortuny jest dziesiątą w kolejności kartą wielkich arkanów. Głupiec widzi toczące się koło, a na niej siedzące dziwne postacie. Karta Koło Fortuny oznacza zaskoczenie, nagłą zmianę, zabawę, uśmiech losu, zamianę miejsc, chaos i zamieszanie.

6 Dwór Mieczy

MIŁOSŁAWA KROGULSKA

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty. Choć przypisuje się im mistrzowskie władanie językiem i zdolności do porozumiewania się, to jednak wokół nich narosło najwięcej nieporozumień i kontrowersji.

TAROT W PRAKTYCE

20 Potęga asów

MIŁOSŁAWA KROGULSKA

As to impuls do działania lub decyzja, która prowadzi do poważnych zmian i nowych sytuacji. W tej karcie liczy się energia, pragnienie czegoś, zaciekawienie, zachwyt lub pożądanie. Asy wśród kart małych arkanów mają wyjątkową pozycję. Jako karty, które symbolicznie stoją na początku każdego dworu, dają impuls do zmian i zapoczątkowują ważne wydarzenia.

34 Karty sceniczne w małych arkanach talii Rider-Waite-Smith

JAKUB KAMIŃSKI

W anglojęzycznej literaturze dotyczącej tarota dość często w opisach kart małych arkanów pojawiają się karty sceniczne lub karty separacji. Czym jednak są karty sceniczne? To trzynaście kart małych arkanów, które są skomponowane w taki sposób, żeby patrzący na nią miał wrażenie, że ukazana w niej akcja rozgrywała się na scenie.

39 Karty na szczęście

MIŁOSŁAWA KROGULSKA

Wielu tarocistów ma swoje ulubione karty. Na ich widok nabierają pewności, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. Co jest w niektórych kartach takiego, że poprawia się nam humor? Karty jak ludzie, mają różne oblicza. Żadna z kart nie ma jednego znaczenia, ale niektóre mają tendencję do realizowania się w bardzo pozytywny sposób.

Historia

49 Tarot i alchemia

KRZYSZTOF AZAREWICZ

Tarot, podobnie jak ryciny alchemiczne, jest kluczem, z pomocą którego możemy odkodować sekrety natury. To inicjacyjne bramy. Tarota i alchemii nie łączy tylko bogactwo piktograficznych symboli. Oba systemy przedstawiają procesy transformacji psyche bądź metalu za pomocą poszczególnych etapów (kart tarota bądź faz alchemicznego dzieła).

64 Tarot, który nie jest tarotem

KRZYSZTOF AZAREWICZ

Wprawdzie mimo swej nazwy Tarocchi di Mantegna nie są tarotem, i tak ta talia odegrała dużą rolę w jego rozwoju. Analiza tych niezwykłych pięćdziesięciu rycin pozwoli nam lepiej zrozumieć logikę i symbolikę kryjącą się na kartach Wielkich Wtajemniczeń.

ROZKŁADY

75 Krzyż celtycki – warianty i interpretacje cz. II

MIŁOSŁAWA KROGULSKA

Krzyż celtycki w wersji Heidemarie Pielmier i Marcusa Schirnera nadaje się do diagnozowania aktualnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Jest dobrym narzędziem do nawiązania i prowadzenia dialogu wewnętrznego, zagłębienia się w swoje intencje i duchowe przeżycia. Warto po niego sięgnąć, nawet gdy nie mamy specjalnego problemu do rozstrzygnięcia, ale coś nas gryzie i chcielibyśmy poznać komentarz tarota do aktualnej sytuacji.

84 Finanse, zarobki i inwestycje w tarocie

IZABELA PODLASKA-KONKEL

Karty tarota pokazują różne życiowe sytuacje, jakie możemy spotkać na swojej drodze. Nasza sytuacja finansowa często jest głównym obszarem trosk, zainteresowań i motywacji w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji. Warto przyjrzeć się głównym kartom, które wskazują na bogactwo, pieniądze i karierę.
 
Rozkład 1. Mój stosunek do pieniędzy
Rozkład 2. Pożyczka
Rozkład 3. Na czym zarobię?

Zapowiedzi

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com