Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

"Tarocista" nr 6 - Spis treści

"Tarocista" numer 6 [4(6)2010], 92 strony, format A5, druk czarno-biały, okładka kolorowa.

Zamów archiwalny numer Tarocisty

Od redakcji

Okładka kwartalnika Tarocista nr 4(6)/2010

AKTUALNOŚCI

Recenzje książek oraz relacja z I Festiwalu Tarota

NAUKA TAROTA

Karta Papież

Symbolika i znaczenie interpretacyjne karty Papież. Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Dwór Kielichów

Karty z Dworu Kielichów opisują nasz świat wewnętrzny, nasze uczucia, emocje, przeczucia, lęki i wizje. Pokazuje to, czego nie możemy dostrzec gołymi oczami. Naszą wewnętrzną strukturę, psychiczne predyspozycje, marzenia, intuicję. Kielichy przedstawiają nasze relacje z bliskimi osobami i to, co do nich czujemy.

Nastolatki i wróżenie

Dla wielu starszych wiekiem tarocistów jest oczywiste, że nastolatki wróżyć nie powinny, bo do kart trzeba dorosnąć. Młody człowiek powinien więc najpierw odsiedzieć swoje w szkole, a dopiero potem zagłębiać się w tajemnice ezoteryki. Lepiej zabronić i zakazać, a w zamian skierować uwagę młodzieży w stronę pasjonująco wykładanej w polskich szkołach fizyki, chemii czy pozytywistycznej literatury, z jej jakże wciągającą i wartką akcją. Młodzież posłusznie pokiwa główkami, ale i tak zrobi swoje.

Karta na spodzie talii

Po zakończeniu tasowania talii, a przed rozłożeniem kart nieraz sprawdzamy, jaka karta znajduje się na jej samym dole. Na górze potasowanej talii jest zawsze zakryta karta, która jest zwrócona koszulką do nas. Na dole mamy kartę odkrytą. I dużo tarocistów z ciekawości zerka, jaka karta się tam znalazła po pierwszym tasowaniu, nawet jeśli nie przywiązują do tego zbyt dużej wagi. Czy rzeczywiście ma to jakieś znaczenie i jak tę kartę interpretować?

TAROT W PRAKTYCE

Zwierzęta w tarocie

Zwierzęta przeniknęły do naszych przysłów, frazeologii, przesądów i ludowej magii. Wróżymy „z kociej łapki”, karpich łusek, ptasich piór i wierzymy, że w noc wigilijną przemawiają ludzkim głosem. Nie jest rzeczą niezwykłą, że świat fauny odnajdujemy także w najpopularniejszej karcianej wyroczni, jaką jest tarot. Czerpiąc przez wieki z kulturowego dorobku ludzkości, tarot wkomponował w siebie stworzenia rodem z mitologii, tradycji chrześcijańskiej, ludowej magii, a także zwyczajnej, ludzkiej codzienności. Ich warstwa graficzna przez wieki ewoluowała, jednak metaforyka i znaczenie wróżebne – paradoksalnie – zdają się nabierać coraz większej wyrazistości, wraz z rozwojem wiedzy o samej talii tarota.

Seks i tarot

Karty tarota mają wiele poziomów znaczeń i zawierają mnóstwo symboli, które podczas wróżby staramy się odczytać i dopasować do pytania czy konkretnej sytuacji. Jak daleko można się jednak posunąć w dosłownej interpretacji, jeśli chodzi o dziedzinę tak ekscytującą i jednocześnie wstydliwie pomijaną w większości książek o tarocie jak seks? Klienci pytają o różne sprawy. Co mamy jednak odpowiedzieć, kiedy na sesji tarota pojawia się temat seksu i erotyki? Nie pozostaje nam nic innego, tylko wziąć głęboki oddech i rzucić się na nieznane wody. Przecież nic, co ludzkie, nie jest tarotowi obce.

Autorska talia

Narysować własną talię tarota to pomysł, na jaki wpada wielu tarocistów. Nie każdy jest jednak na tyle odważny, aby przelać swoje wizje na papier. Skoro mamy ochotę i artystyczną wizję – dlaczego więc nie spróbować? Kto wie, być może to właśnie my stworzymy talię na miarę prac Crowley'a czy Waite'a? Jednak nie o popularność czy pieniądze w tworzeniu własnej talii chodzi, ale o niezwykły proces twórczy, który może wnieść w nasze życie ożywczą energię i mnóstwo pozytywnej tarotowej inspiracji. Pomysł na własną talię może nagle wskoczyć ci do głowy lub dojrzewać miesiącami. Każdy z nas ma prawo podążać własną ścieżką, bo każdy z nas jest unikalny – i jako tarocista, i jako artysta.

HISTORIA

Karta Kochankowie

Historia i ewolucja znaczeń karty Kochankowie. Kochankowie to karta miłości i radości. Wielu tarocistom kojarzy się również z dokonywaniem wyboru między tym co czujemy, a tym, co wypada lub co powinniśmy zrobić. Miłość nie zawsze jest prosta, a strzała Amora zmienia nasze życie. Jeśli jednak uczucia są szczere i prawdziwe, to nawet trudne wybory przynoszą pozytywne rezultaty – tego uczymy się w arkanie Kochankowie.

Mój tarot

Nikt nie wie, skąd się zjawił, kiedy powstał, ani kto go stworzył. Mówią, że wyszedł znikąd i donikąd prowadzi. Inni twierdzą, ze przypomina Drogę bez Wędrowca i Wędrowca bez drogi. Okultyści wywodzą jego imię od dwóch staroegipskich słów: tar – król, królewski, oraz ro, ros, roq – ścieżka, dukt, trakt, droga.

ROZKŁADY

Seks i erotyka

Kto nie jest ciekaw, co ekscytującego przyniesie randka w ciemno lub jakim kochankiem będzie mężczyzna, z którym spotykamy się od niedawna i jeszcze nie poszliśmy razem do łóżka? Polecamy kilka rozkładów, które świetnie nadają się do pytań o seks i erotykę.

Rozkład 1: Erotyczny barometr
Rozkład 2: Kochankowie
Rozkład 3: Seks stulecia
Rozkład 4: Jak zadowolić partnera?
Rozkład 5: Randka w ciemno
Rozkład 6: Jaka pozycja?
Rozkład 7: Problemy w łóżku

Egzamin: zdam czy nie?

Pytanie o zdanie egzaminu jest bardzo często zadawane kartom. Tarociści zmagają się z nim na infoliniach i borykają się w swoich gabinetach nie tylko w czasie zdawania matur. Egzaminowanie nigdy się bowiem w naszym życiu na dobre nie kończy: zdajemy na prawo jazdy, zdobywamy przeróżne licencje, zawodowe uprawnienia i certyfikaty, pokonujemy egzaminacyjny tor przeszkód na specjalistycznych kursach. Wielokrotnie stresujemy się jak człowiek z karty Trójka Denarów z talii Ridera - Waite'e: staramy się z całych sił, a potem ktoś ocenia efekty naszej pracy.

Rozkład 1: Jak się uczę?
Rozkład 2: Co się wydarzy podczas egzaminu?
Rozkład 3: Uczeń i profesor
Rozkład 4: Cztery karty
Rozkład 5: Jaką dostanę ocenę?

WOKÓŁ TAROTA

Papużki nierozłączki czyli z koleżanką na wróżbę

Często klienci chcą przyjść na sesję tarota z koleżanką czy z partnerem. Podwójna sesja to jednak dwa razy więcej słów, ale często niestety dwa razy mniej z nich pożytku. Dlatego musimy podwójnie się zastanowić i omówić z klientką wszystkie za i przeciw, zanim papużki nierozłączki usadzą się przy stole i zacznie się to, co nieco złośliwie nazywam czarnym scenariuszem.

Zapowiedzi

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com