Tarocista - kwartalnik o wróżeniu z kartRSSNasz profil na FacebookNasz kanał na YouTube
Zamów bieżący numer kwartalnika TarocistaZamów bieżący numer kwartalnika Tarocista
Numery archiwalne kwartalnika Tarocista
Kwartalnik Tarocista nr 23Kwartalnik Tarocista nr 22Kwartalnik Tarocista nr 21Kwartalnik Tarocista nr 20Kwartalnik Tarocista nr 19Kwartalnik Tarocista nr 4(18)2013Kwartalnik Tarocista nr 3(17)2013Kwartalnik Tarocista nr 2(16)2013Kwartalnik Tarocista nr 1(15)2013Kwartalnik Tarocista nr 4(14)2012Kwartalnik Tarocista nr 3(13)2012Kwartalnik Tarocista nr 2(12)2012Kwartalnik Tarocista nr 1(11)2012Kwartalnik Tarocista nr 3-4(9-10)2011Kwartalnik Tarocista nr 2(8)2011Kwartalnik Tarocista nr 1(7)2011Kwartalnik Tarocista nr 4(6)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(4)2010Kwartalnik Tarocista nr 1(3)2010Kwartalnik Tarocista nr 2(2)2009Kwartalnik Tarocista nr 1(1)2009

"Tarocista" nr 5 - Spis treści

"Tarocista" numer 5 [3(5)2010], 92 strony, format A5, druk czarno-biały, okładka kolorowa.

Zamów archiwalny numer Tarocisty

Od redakcji

Okładka kwartalnika Tarocista nr 3(5)/2010AKTUALNOŚCI

Nowości wydawnicze

NAUKA TAROTA

Karta Cesarz

Symbolika i znaczenie interpretacyjne wielkiego arkanu Cesarz. Cesarz jest kartą władzy i rozumu. Jest drugim mężczyzną, którego na swojej drodze spotyka Głupiec. Jest dla niego ziemskim ojcem. Uczy go życiowych reguł, samodzielności i odpowiedzialności.

Dwór Denarów

Karty z Dworu Denarów sprowadzają nas na ziemię i kierują naszą uwagę na konkretne życiowe sprawy. Jeśli jakaś karta z tego dworu pojawi się w rozkładzie, to znak, że albo mamy czegoś za mało, albo czegoś za dużo. Od tego, co zrobimy z naszym stanem posiadania, zależy nasze ziemskie życie.

Tarotowe przesądy

Tarot najbardziej ze wszystkich dziedzin magii i wróżbiarstwa obrósł licznymiprzesądami. Laicy powtarzają je między sobą i utwierdzają się w przekonaniu, że karty są domeną czarnych mocy. Przesądy najczęściej dotyczą pory wróżenia, dotykania kart i ich przechowywania. Miłosława Krogulska omawia dwa z nich: czy dziękować za wróżbę i czy trzymać wróżbę w sekrecie?

Tasowanie i losowanie kart

Tasować i losować karty można na wiele sposobów. My przedstawiamy kilka z nich. Te dwie czynności i to, co się podczas nich dzieje, mogą też nam dużo powiedzieć o problemie, z jakim przyszedł do nas klient.

Niepełna talia

Czy talia, z której zginęła karta, może nam jeszcze do czegoś się przydać? Przedstawiamy ciekawą wróżbę z niepełnej talii.

TAROT W PRAKTYCE

Czas w tarocie

Tarot jest narzędziem, które służy nie tylko do analizy naszej obecnej sytuacji i do badania naszych relacji z innymi ludźmi. To, co najbardziej nas interesuje, kiedy wróżymy, to odpowiedź na pytanie, kiedy coś się zdarzy. Przedstawiamy kilka skutecznych metod na określenie czasu za pomocą kart tarota.

Karty Bramy cz. 3

W kolejnej części cyklu poświęconego kartom bramom Izabela Podlaska analizuje znaczenie Piątki i Ósemki Kielichów. Prezentuje też autorski rozkład Miłosny żal oparty o symbolikę karty Piątka Kielichów. Kielichy pokazują nam, jakie emocje i relacje z ludźmi są dla nas ważne. W Dworze Kielichów są dwie karty bramy: Piątka i Ósemka. Pokazują te momenty w naszym życiu, kiedy musimy podjąć trudną decyzję dotyczącą naszych uczuć i partnera.

HISTORIA

Karta Słońce

Miłosława Krogulska prezentuje różne wyobrażenia karty Słońce w historycznych tarotach oraz magiczne, astrologiczne i wróżebne znaczenie karty Słońce. Przedstawia też autorski rozkład Słońce, oparty o drogę Słońca na wielkich arkanach tarota.

Tarot Mantegni

Jan Witold Suliga opisuje dzieje i znaczenie jednej z najbardziej oryginalnych i tajemniczych talii tarota.

Hermetyczne korzenie tarota

Piotr Gibaszewski robi przegląd hermetycznych inspiracji twórców tarota. Historia tarotowego misterium przypomina mechanizm tworzenia się legend i opowieści związanych z sukcesją wtajemniczenia, które jest przekazywane przez całe pokolenia, poprzez liczne tajemne szkoły, zakony, stowarzyszenia i ezoteryczne nurty.

Czy tarot pochodzi z Egiptu?

Pochodzenie tarota ginie w mrokach dziejów. Historycy do dziś spierają się, kto wynalazł karty tarota i kiedy zaczęły być używane do celów wróżebnych. Wiele osób do dziś uważa, że tarot pochodzi z Egiptu i tam trzeba szukać jego prawdziwych korzeni. Czy mają rację i skąd w ogóle wziął się ten pomysł?

ROZKŁADY

Samochód i prawo jazdy

Tarot i samochody tylko na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego, bo wróżby dotyczyć mogą każdej dziedziny życia. Kiedy mamy trudności w wyborze samochodu, zdajemy egzamin na prawo jazdy, czy szukamy rzetelnego warsztatu, możemy rozłożyć karty i poszukać w nich znaczeń, które łączą się z motoryzacją. Każdemu rozkładowi towarzyszy przykład interpretacji.

Rozkład 1 - Samochód z przeszłością
Rozkład 2 - Trudny wybór
Rozkład 3 - Gwiazda – czy kupować teraz?
Rozkład 4 - Kiedy na kurs?
Rozkład 5 - Egzamin

Tarot na urodziny

Dzień urodzin to szczególna okazja, aby podsumować nasze dokonania i zastanowić się, co będzie nas czekać w nadchodzących miesiącach. Każdemu, kto chce uczcić swoje urodziny sesją z tarotem lub będzie kładł karty dla jubilata, polecamy rozkłady sprawdzone w praktyce przez redakcję Tarocisty. Każdemu rozkładowi towarzyszy przykład interpretacji.

Rozkład 1 - Dwanaście kart
Rozkład 2 - Korona urodzinowa
Rozkład 3 - Koło roku
Rozkład 4 - Przyjęcie
Rozkład 5 - Prezent

Zapowiedzi

Nowości

Dwor Mieczy

Miecze to najszybsze karty w tarocie. Gdy się pojawiają, szykuje się niezłe zamieszanie, bo są ciekawskie i nie boją się nawet najtrudniejszych pytań. Nie ustaną, aż zwyciężą i pokonają adwersarzy. Kierują się logiką, szukają nowych rozwiązań, zawsze są czujne i gotowe do walki na argumenty.

Karta Papież

Papież oznacza autorytet i wyższy porządek moralny. Jest piątą kartą wielkich arkanów i występuje zaraz po Cesarzu, ziemskim władcy. Jest też trzecim mężczyzną, po Magu i Cesarzu, jakiego spotyka na swojej drodze Głupiec. Papież uczy Głupca wartości moralnych i duchowej praktyki.

Joker kontra Głupiec

Historia kart klasycznych jest równie tajemnicza jak dzieje kart tarota. Może się wydawać, że Joker to odpowiednik tarotowego Głupca. Prześledźmy historię tej karty, by przekonać się, jak jest naprawdę.

Osobista karta tarota na rok

Osobista karta na rok wskaże ci tendencje i aurę nadchodzących miesięcy, a także da ci rady, jak wykorzystać drzemiący w tobie potencjał.

Karty bramy cz. 1

Tarociści dzielą karty tarota na różne grupy. Uważają, że niektóre karty są ważniejsze, mocniejsze i bardziej znaczące od innych. Jednym z takich wyróżników są karty bramy, często opisywane w polskiej literaturze tarotowej.

tlo
© 2009-2015 Kwartalnik Tarocista - Aktualny numer kwartalnika  Kontakt z redakcją  Prenumerata  Polityka Prywatności

Kwartalnik "Tarocista", ul. Pruszkowska 29/259, 02-119 Warszawa, e-mail: redakcja (at) tarocista.com